Bolyai János Matematikai Társulat
Alapítva 1891-ben

4. Közoktatás

Varga Tamás Módszertani Napok - 2020. november 6-7. (online)

Az idei programot az egyes előadások rövid leírásával együtt itt lehet megtekinteni.

A Varga Tamás Alapítvány idén is szervez diákprogramot, ezt is online formában, szombaton (november 7.) 9.00 és 10.30 között. Jelentkezni Fried Katalinnál lehet, jelezve a tervezett diáklétszámot.

 

Pedagógusok Arcképcsarnoka 2020.

Megjelent a Pedagógusok Arcképcsarnoka 2020. évi kötete.

2002-ben a sorozat megálmodója és alapító szerkesztője a körünkből szeptemberben eltávozott Ungvári János (1931-2020) kollégánk, a Karácsony Sándor Pedagógiai Egyesület elnöke volt, aki már 1995-ben kezdeményezte a kiváló pedagógusok emlékének az ápolását. Ungvári János a Kazinczy Ferenc, Arany János, Kosztolányi Dezső, Illés Endre által meghonosított műfajt, az arcképvázlatot választotta és fejlesztette tovább. A sorozat célja az volt, hogy emléket állítson, az óvodapedagógustól az egyetemi tanárig, azoknak a pedagógusoknak, akik kiemelkedő szakmai, közéleti, vagy tudományos munkájukkal nagy hatással voltak tanítványaikra, akikre illik Reményik Sándor következő versrészlete: "Ha csak egy lelket szebbé, jobbá tettem, Ha csak egy szívbe szent magot vetettem."

Eddig 19 kötet jelent meg, benne 2139 pedagógusról készült arcképpel. 2009-től napjainkig az Emlékezzünk a régiekről 18 cikkével bővült a kötet, köztük 2014-ben Rátz Lászlóról emlékeztünk meg. Ungvári János 2014-ig volt főszerkesztő, de több cikket is írt, pl. a 2011. évi kötetben ő írta Varga Tamásról a megemlékezést.

Ungvári János derecskei volt. Matematika-fizika szakos középiskolai diplomáját a KLTE-n szerezte (1955). Tanári pályafutását a püspökladányi Karacs Ferenc Gimnázium és Szakközépiskolában kezdte, ahol igazgató helyettes is volt. 1966-tól a polgári József Attila Gimnázium alapító igazgatója, 1970-től a H-B Megyei Pedagógus Továbbképző Intézet alapító igazgatója, 1975-től a H-B Megyei Tanács VB Művelődési Osztályának helyettes-, 1989-től pedig vezetője. 1991-ben ment nyugdíjba.

Szakmai és közéleti tevékenységét a Magyar Pedagógiai Társaságban, a TIT-ben, a Bolyai János Matematikai Társulatban és a Karácsony Sándor Neveléstörténeti Egyesületben fejtette ki. Kutatási területe: pedagógiai mérések, neveléstörténet. Publikációinak száma közel 150, azok országos szaklapokban, helyi és megyei kiadványokban, napi sajtóban jelentek meg. Önálló köteteinek, jegyzeteinek száma a 30-at meghaladja.
Életútjáról itt olvashatnak bővebben: http://www.kspe.hu/tagsagi-informacio/

A megemlékezést összeállította: dr. Kántor Sándorné

 

Őszi érettségi feladatsorok és javítási kulcsok

Az alábbi linken elérhetők a 2020. őszi érettségi feladatsorok és javítási kulcsok:
https://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/feladatsorok/kozepszint_2020osz