Matek az Utcán - 2025. - beszámoló
A Bolyai János Matematikai Társulat hagyományteremtő rendezvénysorozatához, a Matematika Világnapja (3.14) alkalmából megrendezett Matek az utcánhoz, 2025-ben minden eddiginél többen csatlakoztak. Összesen 20 helyszínen igyekeztek a matematika világát közelebb hozni az érdeklődőkhöz. Március 7 és 14 között országszerte majdnem kétezer embert sikerült bevonni érdekesebbnél érdekesebb matematikai tevékenységekbe. A rendezvénysorozat az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság védnökségével valósult meg.
Helyszínek:
Budapest, Blaha Lujza tér
A központi rendezvény Budapesten, a Blaha Lujza téren volt március 8-án 10 és 13 óra között. A járókelők bekapcsolódhattak a „Kézzelfogható matematika” nemzetközi kreatív kihívásba, melynek keretében matematikai fogalmakat jeleníthettek meg egy zsákból kihúzott instrukció alapján (például koncentrikus körök színes rudakból vagy egy téglatestet legalább 3 emberből). A Budapesti Műszaki Egyetem önkénteseivel gráfokkal, fraktálokkal, paradoxonokkal, Freud Róberttel pedig bűvös négyzetekkel kapcsolatos feladatokat oldhattak meg az arra járók. Futó Péter matematikai témájú dalátírásait a Garabonciás Középiskola diákjai és tanárai adták elő. A Medve Matek testépítős feladatokkal csatlakozott. Mivel a rendezvény nőnapon zajlott, így Szász Réka a nők matematikában betöltött szerepéről készített kvízjátékot és beszélgetést a résztvevőkkel. Az alábbi képeket Fogaras András, Korándi József és Barbarics Márta készítették.
Budapest, Vasarely Múzeum
A Vasarely Múzeum immár harmadik éve vesz részt a „Matek az utcán” programban, és idén második alkalommal működött együtt a Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium diákjaival. Ebben az évben a gimnazisták még nagyobb szerepet vállaltak az esemény szervezésében és lebonyolításában. A múzeum állandó kiállításában látható Colonne W-2 című Vasarely-alkotás inspirálta a kreatív foglalkozást, amely során a résztvevők előre hajtogatott origami négyzetekből és összekötő elemekből építhettek szerkezeteket. A tizedikes diákok nemcsak egyedi mintákat terveztek az origami négyzetekhez, hanem előre több ezer darabot hajtogattak. A rendezvény napján tíz diák és két tanár segítette az érdeklődőket, több mint 100 látogatót, köztük felnőtteket, tinédzsereket és gyerekeket, hogy saját kisebb-nagyobb geometriai struktúráikat elkészítsék. Az alábbi képeket Kaplár F. Krisztina készítette.
Győr
Győrben két nap, két helyszínen is tartottak rendezvényt. Március 7-én a Széchenyi Egyetem Apáczai Karának hallgatói és az Öveges Kálmán Gyakorló Iskola tanárai és kisdiákjai vitték ki a matematikát a Batthyány parkba, ahova számos győri iskolából és még Mosonmagyaróvárról is érkeztek érdeklődők. A mozgásos játékokról, logikai fejtörőkről és az origamihoz hasonló kirigamiról még a helyi televízió és újság is készített riportot, illetve a Modern Iskola is beszámolt. Az alkalmat Petzné dr. Tóth Szilvia dékánhelyettes szervezte.
Március 14-én sajnos nem volt olyan verőfényes napsütés Győrben sem, mint egy héttel korábban, így a π-napon a Széchenyi István Egyetem Menedzsment Campus konferenciatermében tudták megtartani a tervezett programot. A rendezvényt Prof. Dr. Friedler Ferenc rektor, tudományos elnökhelyettes, egyetemi tanár nyitotta meg. Köszöntőt mondott Dr. Konczosné Prof. Dr. Szombathelyi Márta egyetemi tanár, a Széchenyi István Egyetem Tehetségsegítő Tanácsának elnöke. Tudományos előadást tartott a π-ről Prof. Dr. Horváth Zoltán dékán, egyetemi tanár, tanszékvezető a Matematika és Számítástudományi Tanszék Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karról. Hujber Julianna a Széchenyi István Tehetségsegítő Tanácsának tagja, köznevelési és szakképzési koordinátor és Söller Klaudia szolgáltatói referens felhívására számos tanuló, pedagógus, szülő és kísérő érkezett, hogy megjelenítsék a π számjegyeit. A képet Nagy Gergely készítette.
Bonyhád, Völgységi Múzeum
Március 8-án Bonyhádon a Völgységi Múzeumban „Legyen a matek mindenkié!” szlogennel tartottak családi játéknapot, ahol a társasjátékok és a matematika-logika közötti kapcsolatra helyezték a hangsúlyt megmutatva, hogy milyen fantasztikus egyszerű ötletekből is születnek játékok. Dr. Ruff János, a Møbee kártyajáték kitalálója és fejlesztője mutatta be legújabb, világsiker felé tartó játékát. Mucsi Éva, a Lego-Matek egyik legelkötelezettebb zászlóvivője várta sok-sok készlettel a gyerekeket és felnőtteket. Csötönyi Nóra matematikatanár pedig a Minden Matek fantázianévvel ellátott összeállítással hozott érdekes feladványokat. A képeket Csötönyi Nóra készítette.
Debrecen
Debrecen szintén duplázott és március 8-án és 14-én is ünnepelt. A Debreceni Egyetem Földtudományi és Matematikai Intézete előtti téren nőnap alkalmából itt is szó volt női matematikusokról, illetve voltak még ördöglakatok, testépítés, origami, térkitöltés, sokoban, SMS-scrubble, élő corridor és Galton-deszka játék. A π-napon pedig Remeténé Orvos Viola tanárnő szervezésében a Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium diákjai és tanárai flashmob keretében szavaltak π-verset.
Gödöllő
A Gödöllői Református Líceum tanárai és diákjai egy saját fejlesztésű (Thalész tételén alapuló) Thaleométerrel várták az érdeklődőket, akik az eszközön keresztül két lufit figyelve rendeződtek körvonal alakzatba. A résztvevők rengeteg matematikai játékot kipróbáltak, mint pl. a Penrose- és Escher-csempézés, stratégiás játékok és a Möbius-szalag. A szervezők sok mosolyról, aha-élményről, és „hűha” felkiáltásról számoltak be. Beszámoló az iskola honlapján. A képeket Kovács Gellért és Szilágyi Júlia készítette.
Veszprém
Veszprémben a Kossuth utca telt meg matekozással a Pannon Egyetem Humántudományi Karának adjunktusa, Dr. Vígh-Kiss Erika Rozália szervezésében, Annus Rózsa, az egyetem mesteroktatója és első éves tanító szakos hallgatók (Falka Fanni, Farkas Fanni Réka, Horváth Bálint és Pintér-Pék Sára) segítségével. A délelőtti napsütéses órákban közel 100 gyermek és felnőtt volt kíváncsi a programokra: matematikai játékokra, logikai feladatokra, latin négyzetre, gyufarejtvényekre, de volt még Lénárt-gömb, kvízek és π-zene biztosította a jó hangulatot.
Abaújszántó
Az abaújszántói a piacon vásárlók is tudomást szereztek a π-napról: Balláné Lovas Eszter segítségével sokan érdeklődtek és néhányan ki is próbáltak 1-2-3 személyes logikai játékokat.
Bátaszék
Szegedi Dezső, Nagyné Fekete Tünde, Kocsis Alíz és Csötönyi László szerveztek iskolai megmozdulást. A gyerekek legnagyobb örömére játékos foglalkozásokat tartottak az iskola udvarán és az aulában. A hangulat olyan nagyszerű volt, hogy az egész iskola ettől zengett.
Nagykanizsa
∏-napot ünnepelt a Matek Oázis a nagykanizsai HSMK-ban is. A matematika, művészet és kreativitás köré szervezett programban kicsik és nagyok fedezhették fel, hogy a matematika nem csupán a fekete-fehér képletek és számok világa, hanem a művészetekben is jelen van, sokszínű, izgalmas és játékos is lehet. Voltak logikai feladatok minden korosztálynak, matematikai formákból való alkotás, gondolkodtató játékos feladatok. Megjelenés és további képek a Kanizsa Médiaház oldalán.
Pápa
A Pápai Weöres Sándor Általános Iskola Csiszár Viktória és Mészárosné Pap Márta szervezésében csatlakozott a Matek az utcánhoz. A π-napi esőnek köszönhetően végül az iskola aulájában kirakodóvásár szerűen rengeteg kreatív, játékos feladattal kerülhettek közelebb az érdeklődők matematikához. A szervezők nagy örömére nem csak az iskola tanulói, hanem számos szülő és nagyszülő is aktívan bekapcsolódott. További beszámoló és képek itt.
Pécs
A Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumában idén már hetedik alkalommal ünnepelték meg a π-napot. Száztíz regisztrált érdeklődő diák, hallgató és tanár érkezett Komlóról, Tamásiból, Szentlőrincről, Siklósról, Hőgyészről, Mohácsról, Hosszúhetényből, több pécsi középiskolából, helyi és budapesti egyetemi karokról. Két szekcióban folytak az előadások: a „vadmatek” kedvelőinek Szalahov Mária, Páll Csaba és Lovász Zsolt atya nyújtottak remek szakmai csemegéket, míg a mesterséges intelligencia alkalmazása iránt érdeklődőknek Holics Szilvia (Precess Business Solutions), Herbály István (Contrall) és Ignácz Kristóf (Webstar) tartottak izgalmas előadást és workshopot. Az iskolán belüli előadásokkal egyidőben négy külső helyszínen lehetett kísérletekkel meghatározni a π értékét, vagy online teszten kipróbálni a vállalkozó kedvűek matematika-tudását. A standokon diákok és tanárok segítségével mérhették meg a π értékét rizsszemek mérésével (Monte Carlo módszer), pálcadobálással (Buffon tűkísérlete), vagy hullahopp karika gurításával (kerület és átmérő arányával). Éppen a Széchenyi térre tervezett programok kezdete előtt állt el a zuhé, majd verőfényes napsütésben okosíthattak párszáz járókelőt, végül a befejezés után újra szemerkélni kezdett az eső. Így a résztvevők matekozhattak egy jót és jól esett :) Jövőre is várják az érdeklődőket a π 2026 eseményeire a Lajosba és a Széchenyi térre.
Pusztamérges
A Csongrád-Csanád vármegyében található Pusztamérgesen a Szent Ágoston Katolikus Általános Iskola, Óvoda-Bölcsőde tanulói π-flashmob előadással ünnepeltek. Felkészítő tanáruk a Bolyai János Matematika Társulat tagja, Kávássyné Molnár Emese matematika-fizika szakos tanár.
Salgótarján
Salgótarjánban még ugyan nem az utcán matekoztak, de a π-nap sikere után már tervezik a jövő évi szabadtéri programot Herczegné Kaszás Judit igazgatóhelyettes, matematika-fizika szakos tanár kezdeményezésére. Idén az események az aulában zajlottak, ahol matematikai játékokat játszhattak, logikai feladatokat oldhattak meg és ördöglakattal próbálkozhattak a diákok. Az iskolán belül 16 méter hosszú papírra felírták a π értékét legalább 150 tizedesjegyig és a tantestületet is meglepték egy kis barackos π-tével.
Sárospatak
Sárospatakon egy illusztrátori kiállítás megnyitójával kezdődött a π nap. Ezután a gyerekek 21 helyszínen alkothattak, játszhattak, oldhattak meg érdekes feladatokat, próbálkozhattak kijutni a szabadulószobából. Este újabb kihívásokat hozott a π-zsiparty (játék, tánc, kvíz, mese, π-zzavacsora, π-zsamaséta), majd mindenki az osztályában kialakított hálóteremben tölthette az éjszakát. Nagyon hangulatos volt az egész rendezvény, a gyerekeknek nagyon tetszett. A képeket Géczi Tamásné bocsátotta rendelkezésünkre.
Szeged
Szegeden is nagyon nagy érdeklődéssel zajlott a π-nap. Obádovics Gyula bácsi 98 évesen is elvarázsolta a közönséget, több, mint 150-en hallgatták végig őt és a többi programot. Előadást tartott még a legendás Németh Jóska Tanár Úr. Rajtuk kívül volt még kiberbiztonság, AI vs matekfeladatok, végtelen sorok és a zsonglőrködés matematikája is. Az eseményen további nagy találkozások is történtek a 3 fős képen a 26. Nemzetközi Matematikai Diákolimpia (1985, Finnország) magyar csapatának fele: Kós Géza (Budapest), Birkás György (Siófok) és Makay Géza (Szeged) a képen (Megyesi Gábor (Manchester), Bóna Miklós (Gainesville) és Bán Rita (Gödöllő) hiányoznak).
Szombathely
Szombathelyen senki sem éjszakázott a Berzsenyi Dániel Könyvtár Gyermekkönyvtárában, amihez kellettek a matematikai feladványoknak és megoldásra váró rejtvényeknek bátran nekiveselkedő diákok és egy vérbeli matektanár, Sinkó Andrea, aki a matematikai szabadulószobát megtervezte. Az eseményről a szombathelyi televízió és újság is készített riportot.
Tata
Tatán az Eötvös Gimnázium tanárai, Tóth Rita és Frankel Beatrix szervezték a π-napot. Megnyitották kapuikat külsős érdeklődőknek is: a Kőkúti Általános iskolából érkeztek kíváncsi tekintetek. πtesütő verseny, πlvax kávéházban πskóták, ρπ(ropi), πlóta keksz, πrosgyümölcslé, és további π-hez kapcsolódó rejtvények várták az érdeklődőket. Lehetett még πdokut fejteni, π számjegyeit memorizálni, logikai rejtvényeket fejteni, saját ördöglakatot készíteni, π karkötőt fűzni, logikai és kitalálós játékokat játszani. Megkereshették a születésnapjukat a π számjegyeinek sorában. Rajzórákon ötletes alkotások készültek a leendő πcassók által. A jutalom sem maradhatott el: πllecukor, majd a πték közös elfogyasztása zárta a napot.
További képek a Bolyai Társulat Facebook oldalán:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.600656339626404&type=3
További információ:
Dr. Barbarics Márta