8. Emlékőrzés
Kárteszi Ferenc matematikus halálának 35. évfordulója
(Cegléd, 1907. febr. 13. - Budapest, 1989. máj. 9.)
Szegény családból származott, Romsauer Lajos és Kürschák József segítette ösztöndíjhoz, így végezhette el egyetemi tanulmányait. 1931-1940 között Győrött volt középiskolai tanár, ez idő alatt védte meg doktori disszertációját és egy egyéves kutatói ösztöndíjat nyert Olaszországba. A 2. világháború alatt katonai szolgálatot teljesített. 1947-től a budapesti tudományegyetemen tanszékvezető egyetemi tanár, később dékán és rektorhelyettes is lett. A geometria számos területén ért el jelentős eredményeket, a projektív geometriában, az algebrai geometriában, de publikált a kombinatorika, a gráfelmélet területén is. Számos könyve, tanulmánya jelent meg, foglalkozott a tanítás módszertani kérdéseivel. Szerkesztésében jelent meg Bolyai János Appendix c. műve 1977-ben.
Forrás: https://tudosnaptar.kfki.hu/historia/
Elekes György matematikus születésének 75. évfordulója
(Budapest, 1949. máj. 19. - Fót, 2008. szept. 29.)
Matematikai tagozatra járt a budapesti Fazekas Gimnáziumba; tanította a legendás "Kavics tanár úr" (azaz Kőváry Károly). Nemzetközi matematikai olimpián bronzérmes, a Kürschák versenyen második helyezett. Az ELTE matematikus szakát végezte 1972-ben; ott maradt tanítani, fokozatosan egyetemi tanári címig jutott. Kiváló tanár volt! Kutatási területei: kombinatorikus geometria, számelmélet, halmazelmélet. Geometria algoritmusokkal kapcsolatban is ért el fontos eredményeket; egyik utolsó fegyverténye George B. Purdy sejtésének bizonyítása.Társszerzői többek között Erdős Pál és Hajnal András.
Forrás: https://tudosnaptar.kfki.hu/historia/egyen.php?namenev=elekesgy
90 éve született Révész Pál matematikus
(Budapest, 1934. jún. 6. - Budapest, 2022. nov. 14.)
1957-ben szerzett alkalmazott matematikus oklevelet az ELTÉ-n, és a Valószínűség-számítási Tanszékén lett oktató. 1964-től 1987-ig a Magyar Tudományos Akadémia Matematikai Kutatóintézetének (ma Rényi Intézet) tudományos munkatársa volt. 1987-től 1997-ig a budapesti, 1985-től 1997-ig pedig a bécsi műegyetemeken is tanított. Több hazai és nemzetközi tudományos szervezet munkájában is aktívan részt vett; a nyolcvanas évektől az MTA rendes tagja. Jelentősek a szochasztikus folyamatok úgynevezett erős approximációjával, valamint a valószínűség-sűrűségfüggvény becslésével kapcsolatos eredményei.
Forrás: https://tudosnaptar.kfki.hu/historia/egyen.php?namenev=reveszp