2. Díjak
Pályázati felhívás a Pécsi Eszter Tanári Díj elnyerésére
A BME mellett működő Pro Progressio Alapítvány a B.Braun Medical Kft., a 77 Elektronika Kft. és a Morgan Stanley Magyarország Kft. támogatásával Pécsi Eszterről, az első magyar mérnöknőről elnevezett, 1-1 millió Ft-os pénzjutalommal járó tanári díj pályázatot hirdet meg a 2024. évre.
A díj alapításával és a díj elnevezésével az alapítvány elismerésben szeretné részesíteni azokat a kiemelkedő középiskolai pedagógusokat, akiknek meghatározó szerepük van tanítványaik pályaválasztásában és egyetemi tanulmányokra történő felkészítésében, valamint ösztönözni és bátorítani kívánja a középiskolás lányokat a műszaki és természettudományi pályák választására, példaképül állítva számukra Pécsi Eszter életútját.
A 2024. évi Pécsi Eszter tanári díj elnyerésére gimnáziumok és szakgimnáziumok - technikumok – természettudományokat oktató tanárai pályázhatnak, olyan, legfeljebb 55 éves matematika-, fizika-, biológia-, kémia-, informatika szakos tanárnők , tanárok akik közreműködnek a diákok motivációjának erősítését szolgáló rendezvények szervezésében, akiknek tanítványai közül többen tettek emelt szintű érettségit, és/vagy sikerrel szerepeltek megyei, országos és nemzetközi középiskolai tanulmányi versenyeken, az Országos Tudományos és Innovációs Olimpián és 2019-2023 között több diákjuk is volt, akik érettségi után műszaki vagy természettudományi szakon folytatták felsőfokú tanulmányaikat.
A pályázatok beadási határideje 2024. május 31., a díjazásban részesülő pedagógusok száma max. 10 fő.
A pályázati felhívás elérhető itt: https://proprogressio.hu/pecsi-eszter-tanari-dij-2/
Gács András díj – 2024
A hagyományoknak megfelelően idén is a Matematikus Hangverseny keretében került sor a Gács András-díj átadására. Az idei díjazottak:
- Csomós Petra, ELTE TTK Alkalmazott Analízis és Számításmatematikai Tanszékének docense
- Különdíj: Ruff János, Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának adjunktusa, a Møbee kártyajáték feltalálója
https://www.gacsandrasdij.org/korabbi-dijazottak/
Akadémiai elismeréseket adtak át az MTA 197. közgyűlésén
A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége az MTA rangos kitüntetését, az Akadémiai Díjat tudományos tevékenységet végző kutatóknak vagy kutatócsoportoknak adományozza az elmúlt években elért kiemelkedő kutatási munkájuk és eredményeik, valamint szakkönyveik, publikációik elismeréseként. 2024-ben
Matolcsi Máté, az MTA doktora, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet tudományos tanácsadója, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egyetemi tanára a Fourier-analízis sokrétű alkalmazásaiban – többek között Fuglede spektrális halmazokra vonatkozó, valamint Erdős egységtávolságot elkerülő halmazokra vonatkozó több évtizedes sejtéseinek a megoldásában – vállalt kiemelkedő szerepének elismeréseként kapta meg.
Az életük során jelentős tudományos munkásságot végző és kiemelkedő eredményeket elérő külhoni magyar tudósokat, kutatókat megillető Arany János-életműdíjat 2024-ben a Magyar Tudományos Akadémia
Fuchs Lászlónak, az MTA külső tagjának, a Tulane University professor emeritusának adományozta az algebrában – azon belül az Abel-csoportok vizsgálatában –, valamint a magyar algebrai kutatások kibontakozásában betöltött kimagasló szerepéért. Fuchs László kiemelkedő tehetségű diáktársaival (Aczél Jánossal, Császár Ákossal, Gál lstvánnal és Horváth Jánossal) együtt már diplomájuk megszerzése előtt aktív kutatómunkát végzett, amelyért tanáruktól, a legendás Fejér Lipóttól kiérdemelték a „Big Five” elnevezést. Az idén 100. születésnapját ünneplő Fuchs László és a „Big Five” többi tagjának tiszteletére a Matematikai Tudományok Osztálya 2024 júniusában ünnepi ülést szervez: az Arany János-életműdíjat a professzor ezen az eseményen veszi majd át az Akadémia elnökétől.
A többi díjazott és méltatásuk elérhető az MTA honlapján.