8. Emlékőrzés
197 éve született, 150 éve hunyt el Csányi Dániel (1820.01.20-1867.01.20) matematikus, vízépítő mérnök, a felsőbb matematika tanára és kutatója, súlyos börtönéveket elszenvedő hazafi.
A bécsi műegyetemen és a BME elődjénél tanult. Működött Széchenyi titkáraként, Tisza-szabályozási mérnökként, Klapka alatt védművek munkálati vezetőjeként, debreceni fizikai, majd felsőbb mértani és csillagászati tanszékvezetőként.
Akadémiai székfoglaló értekezése: Rövid tájékozás a mértan rendszere felett. (Akad. Ért. Math. és Term. oszt. V. 1865. 2.)
További információk:
http://tudosnaptar.kfki.hu/localhost/egyen.php?namenev=csanyi&nev5=Cs%E1nyi+D%E1niel
http://math.bme.hu/~hujter/csanyi.pdf
https://www.bme.hu/egyetem-multja-tortenete
Huszonöt éve, 1992. január 2-án halt Gallai Tibor matematikus. Tevékenysége kimagasló a műegyetemi matematikában, a gráfelmélet kialakulásában.
További információk:
http://tudosnaptar.kfki.hu/historia/egyen.php?namenev=gallai
https://hu.wikipedia.org/wiki/Gallai_Tibor
Nyolcvan éve született, tíz éve hunyt el Hammer Péter László (1936.12.23-2006.12.27). Rendkívül sokat tett magyar matematikus kollégái eredményinek megismertetéséért, szakmai kapcsolatrendszerük bővítéséért.
További információ:
http://tudosnaptar.kfki.hu/historia/egyen.php?namenev=hammer
Hatvan éve, 1957. február 8-án hunyt el Neumann János, a XX. század egyik legnagyobb hatású matematikusa. A matematika majd minden ágában új eredményeket ért el, és új matematikai diszciplinákat hozott létre. A világ számára mégis a matematikán kívüli tevékenysége révén vált ismerté. Neve a Manhattan-projekttel és a modern elektronikus számítógéppel is összekapcsolódott. (forrás: http://math.bme.hu/~petz/nj.html)
További információk:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Neumann_János
http://www.origo.hu/tudomany/tortenelem/20170208-neumann-janos-mind-a-szamitastechnikaban-mind-a-matematikaban-maradandot-alkotott.html
http://mult-kor.hu/mar-kisgyerekkent-hatjegyu-szamokat-osztott-el-fejben-neumann-janos-20170208