8. Emlékőrzés
A kőbányai Szent László Gimnáziumban "Pálmay Lóránt tanterem" és emléktábla felavatására került sor május 27-én az iskola dísztermében.
Lax Péter május 1-én ünnepelte a 90. születésnapját. Gratulálunk!
További információk:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lax_P%C3%A9ter
http://bme.videotorium.hu/en/contributors/details/673,Peter_D._Lax
https://www.youtube.com/watch?v=cuuRFmFswjM
130 éve született Grosschmid Lajos, a budapesti műegyetem matematikaprofesszora.
Nagyváradon született Zsögöd Benő (ismertebb néven Grosschmid Béni) fiaként. (Lajos születésekor még Zsögöd volt a családnév, ami 1904-ben változott vissza az eredeti szász nemesi névre.) Lajos nagybátyjának (G. Gézának) 1900-ban született Sándor nevű, és 1907-ben Géza nevű fia, akiket mint Márai Sándor írót és Radványi Géza filmrendezőt ismerünk. (Radványi az anyai nagyapjuk nevét vette fel, Márai pedig az apai családnév jóhírét "védte' álnévvel.) Zsögöd Benő 1901-ben lett MTA-tag, mint jogászprofesszor.
Lajos a budapesti piaristáknál érettségizett 1904-ben, és még abban az évben publikálta ,,A gömbháromszögtan alkalmazása elemi csillagászati problémák megoldására' című munkáját. 1906-ban és 1907-ben önkéntes vártűzérként szolgált Pólában, de 1911-ben már Beke Manó mellett tanársegédeskedett és matematika-természettan szakos tanári és bölcsészdoktori oklevelet szerzett. Göttingeni (1912-1913), müncheni (1913) és párizsi tanulmányok következtek (1914). A világháborúban az olasz fronton szolgált, 1919-től pedig matematikát tanított haláláig. (Az algebrai számtestek elméletéből magántanári képesítést nyert 1918-ban; később a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépész- és Vegyészmérnöki Kar II. számú Matematikai Tanszéke nyilvános rendes tanára.) Még édesapja életében G. Lajos is MTA-tag lett 1936-ban.
Algebrával, számelmélettel, valószínűségszámítással, a tüzérségi ballisztika matematikai problémáival és a ,,politikai számtan' kérdéseivel foglalkozott. Rövid életének utolsó eredménye: Mennyiségtani előadások (Budapest, 1939).
A két Grosschmid akadémikus arcképe: http://www.math.bme.hu/~hujter/grosschmid.jpg
További információ: http://tudosnaptar.kfki.hu/localhost/egyen.php?namenev=grosschmid&nev5=Grosschmid+Lajos
555 éve halt meg Aunbeck (vagy Aunpekh) György, korának legnagyobb csillagásza.
Születési helye Peuerbach vagy Purbach (=Feketeváros); az előbbi Linz mellett van, az utóbbi a Fertő tó partján, Bécshez nagyon közel.
György már 17 évesen ledoktorált Bécsben, majd V. László királyunk csillagászaként is működött, de Hunyadi László lefejezése után visszament Bécsbe.
György - akit a világ leginkább csak Georg von Peuerbach néven ismer, de magyarul Purbach Györgyként emlegetik - Regiomontanus mestere, Kopernikusz, Brahe, Kepler előfutára volt. A világhírű Váradi Táblázatok (Tabulae Waradiensis) szerzője, ahogyan az Institutiones in Arithmeticam (1511) ősnyomtatványnak is.
További információ: http://tudosnaptar.kfki.hu/historia/egyen.php?namenev=peuerbach