Bolyai János Matematikai Társulat
Alapítva 1891-ben

1. Hírek, események

Magyar Tudomány Ünnepe - 2018. november:

Novemberben ismét tágra nyitja kapuit a tudomány iránt érdeklődők előtt a Magyar Tudományos Akadémia, kezdődik a Magyar Tudomány Ünnepe. Az egész országra kiterjedő, egy hónapon át tartó programsorozat több száz rendezvénnyel, előadással várja vendégeit. Kiemelt eseményei az MTA Székház Dísztermében megrendezésre kerülő ismeretterjesztő előadások.
A részvétel minden programon, előadáson ingyenes, de a férőhelyek korlázottak, ezért többnyire regisztráció-kötelesek.
Bővebb információk: https://mta.hu/tudomanyunnep

 

90 éve Szegeden - SZTE JGYPK, 2018. november 15-16.

A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar tudományos konferenciával emlékezik meg szegedi működésének 90., fennállásának 145. évfordulójáról. Ennek keretében tart előadást Kovácsné Győri Ida - Dr. Pintér Klára - Dr. Krisztin Németh István: A JGYTF Matematikai Tanszékének szerepe a matematika oktatás reformjában címmel november 15-én 17:00 óra kezdettel. Részletek: http://www.jgypk.u-szeged.hu/90-eve-szegeden/programfuzet-181102/programfuzet

 

Tudományos Ülés: 300 éve született Hatvani István - Debreceni Egyetem, 2018. november 21.

Hatvani István orvos, matematikus, a Debreceni Református Kollégium tanára születésének 300. évfordulója alkalmából tudományos ülést rendeznek, melyre minden érdeklődőt szeretettel várnak a Debreceni Akadémiai Bizottság székházába (Debrecen, Thomas Mann u. 49., Csokonai terem). Meghívó.

 

Az Enigma feltörése - előadások a Magyar Tudományos Akadémián, 2018. november 29. 15:00 - 17:00

Dermot Turing és Nagy Gábor (BME) tart előadást az MTA dísztermében 2018. november 29-én csütörtökön 15 - 17-ig.
Az első előadásban Nagy Gábor áttekintést ad a kriptográfia alapfogalmairól, és részletesen ismerteti a II. világháborúban használt Enigma rendszerek működési elvét, és Turing mellett a lengyel matematikusok szerepét a feltörésében.
A második előadásban Dermot Turing nagybátyja személyéről, a Bletchley Park-beli kódtörő munkáról és annak jelenkori brit megítéléséről fog beszélni. További részletek Nagy Gábor honlapján.

 

Pi Nap - a Nemzetközi Matematikai Unió felhívása

A Nemzetközi Matematikai Unió (IMU) létrehozná a Matematika Nemzetközi Napját "Pi Nap" elnevezéssel, melyet minden év március 14-én ünnepelnének. Ha az UNESCO is elfogadja ezt, akkor az első Pi Napot 2020. március 14-én rendeznék. 

Az IMU a rendezvény logójának terveire pályázatot írt ki természetes személyek számára, melynek angol nyelvű felhívása itt olvasható.
A pályázatokat kizárólag elektronikus formában várják a idm@mathunion.org e-mail címre.
A logó-tervek benyújtási határideje: 2018. december 15.