9. Emlékőrzés
490 éve született Prágában a kiváló természettudós és matematikus: Hájek Tádé. A török elleni küzdelmek során Magyarországon is katonaorvos volt, majd Rudolf királyunk doktora.
Elősegítette, hogy Brahe is és Kepler is királyi csillagászok legyenek.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Tade%C3%A1%C5%A1_H%C3%A1jek_z_H%C3%A1jku#/media/File:Hajek.jpg
https://de.wikipedia.org/wiki/Thaddaeus_Hagecius
http://tudosnaptar.kfki.hu/historia/webdok.php?namenev=hajek
300 éve született Maróthi György:
"300 éve született Maróthi György" címmel dr. Kántor Sándorné tartott előadást a matematikatanárok Rátz László Vándorgyűlésén, elérhető a http://rlv.berzsenyi.hu/2015 címen.
Radó Tibor a budapesti műegyetemről vonult be harcolni 100 éve; hamarosan orosz fogságba került. Flekktífusza idején annyira legyengült, hogy barátja csak ölben tudta kivinni levegőzni; de még akkor is könyvéből matematizált. (A svédországi működésű Riesz Marcel és mások segítségével sikerült a hadifoglyokat könyvekkel segíteni.) Radó betegségéből felépülve megszökött. Kínán keresztül ért el a Sárga-tengerig, majd Indiát megkerülve jutott haza. Már 1921-ben Szegeden ledoktorált Riesz Frigyesnél, aztán 1929-ben Rockefeller-ösztöndíjjal került Münchenbe, majd az Egyesült Államokba, ugyanis az 1925-ös, Debrecenbe küldött álláspályázását elutasították!
A második világháború után sok csomagot küldött Magyarországra, de aztán a levelei elmaradoztak. Surányi János (1960-ben kelt) gyanúja szerint Radó Tibort "megszekírozhatták" McCarty-ék.
Radó Tibor még a fogolytáborban a Kutya ragadványnevet kapta, mert olyan elszántan tanulmányozta a matematikát. Amerikában pedig a Szorgos Hód (Busy Beaver) nevet nyerte a "bennszülött" kollégáktól szorgalma, kitartása és az általa kitalált algoritmikus probléma elnevezése okán.
Ajánlott irodalom: Szabó Péter Gábor két könyve: ,,Kalmárium II' és ,,Kiváló tisztelettel'.
Radó Tibor halálának idopontja a magyar és az amerikai források szerint különbözik! (Az amerikaiak szerint Radó 1965.12.29-én halt meg, magyar vélemények szerint december 12-én.)
http://www.math.bme.hu/~hujter/rt2.jpg
http://www.math.bme.hu/~hujter/beaver.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Tibor_Rad%C3%B3
http://hu.wikipedia.org/wiki/Rad%C3%B3_Tibor
http://hu.wikipedia.org/wiki/Szab%C3%B3_P%C3%A9ter_G%C3%A1bor_%28matematikus%29