
Bolyai János "temesvári levelének" 200. évfordulójára
APP&X: Alkotó pályázat iskolásoknak
Arra hívjuk a 3-13. évfolyamos diákokat, hogy készítsenek videót, képet vagy szöveget Bolyai János 200 éve tett bejelentéséhez kapcsolódva: „…semmiből egy újj más világot teremtettem…”. A zsűri tiszteletbeli elnöke Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok vívó, aki az alábbi videóval üzen a pályázóknak.
Bolyai János munkájának hatása a háromdimenziós terek elméletére
A hiperbolikus geometria felfedezésével Bolyai nemcsak a párhuzamosok problémáját oldotta meg, de megadta a két- és háromdimenziós esetben a „tipikus”, legtöbbször előforduló geometria konstrukcióját is. A 200 éves folyamaton Stipsicz András vezeti végig az olvasót.
Álmok álmodói - Bolyai János
A Bolyai János születésének 220. évfordulója alkalmából készült kisfilmet Álmok álmodói - Bolyai János címmel vetítették 2022. december 15-én az MTV Duna csatornán.
Bolyai János, a modern fizika előfutára:
Szeretettel üdvözöljük PRIMA PRIMISSIMA díjas Társulatunk honlapján!
A siker a Társulat 130 éve során a magyar matematikáért igen sokat tett, minden tagjának és munkatársának elismerése. Bemutató kisfilm a Társulatról. Az eseményről az Érintőben is olvashatunk.
A számok rejtett építőkövei – A prímek
Azt hiszem, közös élményünk nekünk, matematikusoknak, hogy időről időre megpróbáljuk elmondani nemmatematikus családtagjainknak, hogy mi az, ami a matematikában szép és izgalmas. Vagyis mi az, ami bennünket annyira lenyűgöz, és oly sok időt töltünk vele. Ilyen fiktív családi beszélgetések adják a keretét Pintér Gergő ismeretterjesztő könyvének. Biró András ajánlja a Libri kiadásában idén megjelent, laikusoknak és matematikát jobban ismerőknek egyaránt érdekes könyvet.

Tanári kérdőívek doktori kutatáshoz:
Az arányosság témakörének tanításáról
Aktuális álláslehetőségek
Pályázatok
EFOP-3.4.4-16-2017-0023 projekt
62. Rátz László Vándorgyűlés
Az idei Rátz László Vándorgyűlést Budapesten, a Graphisoft Parkban rendeztük meg július 4-7. között. Részletek...
Színpadon a Tudomány - válogató
A Magyar Színpadon a Tudomány szervezőbizottsága tanárok és tanárjelöltek jelentkezését várja a nemzetközi Science on Stage fesztiválon (2024. augusztus 12-15., Turku, Finnország) Magyarország képviseletére. Tovább...
A matematika érettségi követelményeinek változása 2024-től – III. rész
A cikksorozat harmadik része a Függvények témakörről és változásairól szól. Csapodi Csaba táblázatos formában mutatja be, hogyan módosulnak ebben a témában az érettségi követelmények 2024-től, röviden magyarázva, értelmezve, indokolva a változásokat. Néhány, újdonságnak számító ismeret esetén mutat olyan feladatokat, amelyeket a követelmények alapján el tudna képzelni egy feladatsorban. A feladatok megoldása az Érintő Facebook-oldalán és a következő számban is megjelenik. Tovább...Héttusa 2. forduló (2023. szeptember)
Új feladatok a Héttusa rovatban! Ismét 7 olyan gondolkodtató kérdés, amelyet megoldhat akár egy általános iskolás, de érdekes még annak is, aki rendszeresen foglalkozik. matematikával . Akit érdekelnek az első forduló tapasztalatai, az első hét feladat és azok megoldása, nézze meg a Beszámolót a Héttusa 1. fordulójáról. A kitűzött feladatokra bárki küldhet megoldást, elég a feladatok sorszámát és a feltett kérdésekre a válaszokat megküldeni. Figyelem! A határidő: 2023. október 1. Következnek a feladatok.Kell-e nekünk függvénytáblázat?
Hogyan használjuk a 21. században a függvénytáblázatot? Használjunk-e egyáltalán függvénytáblázatot? Szükség van-e rá, vagy a számológépek, számítógépek és az internet, illetve legújabban a mesterséges intelligencia teljesen feleslegessé teszik? Wintsche Gergely egy matematikatanári levelezés kapcsán mutat érveket és ellenérveket .